Pro zájemce
V čem může být terapie přínosná?
Terapie pomáhá velmi širokému okruhu problémů, například: cysty, nervové problémy, potíže s páteří, zažívací potíže, psychosomatika, hyperaktivní děti, chronické problémy, migrény, potíže s dutinami, poruchy rovnováhy, předoperační a pooperační stavy, zuby – zlepšení a urychlení procesu hojení (rovnátka, po zákrocích), traumata, včetně zapomenutých… další, třeba i koně.
Jak probíhá terapie?
Klient ulehne na lehátko, leží normálně oblečený na zádech, přikrytý je dekou, může mít podložená kolena polštářkem, co nejpohodlněji. Já sedím vedle lehátka, během terapie mohu být u hlavy stejně jako u nohou, v místnosti je ticho. Klienta se dotýkám oběma rukama, například na patě, na hlavě, na spodní části zad. Dotyk je velmi jemný (ideální je tíha pěti gramů) a může trvat dlouho (i půl hodiny na jednom místě). Klient je v takovém klidu, který si v běžném životě málokdy dopřeje.
Co klient dělá při terapii?
Nic, čím méně, tím lépe. Brzy po začátku terapie se zklidní a začne vnímat víc sebe než své okolí, uvolňuje se myšlenkově, svalově. Myšlenkové uvolnění je vědomí, že vše může hodinku počkat, žádná starost není pro tu hodinu podstatná, nechá se plavat, nerozvíjí se, a tak po chvilce sama odezní. I když se nějaká myšlenka vrací znovu, tak je dobré ji nechat proběhnout, nereagovat na ní, pokývat si virtuálně hlavou, nerozvíjet ji. Svalové uvolnění je povolování všech svalů, které si člověk dokáže uvědomit. Poté, co uvolnil vše, tak se podívá do sebe a zjistí, že například v přesně cítěném místě ruky zbylo nějaké svalové napětí, tak uvolní i to, a stejně i pak obvykle najde další neuvolněná místa. Není podstatné vše uvolnit, stejně to není možné, protože mnoho malých svalů je stažených následkem nějaké dávné traumatické situace, a dokud ta situace bude vnímaná jako palčivá, k uvolnění nemůže dojít příkazem vědomí. Bohatě postačí uvolnění sebe sama v míře, která je dostupná. Podstatná je ochota přijímání toho, co je, co zrovna klient vnímá, zažívá, pozoruje. Klient v nejlepším případě je pozorovatel, vítající regenerační síly, jeho vlastní síly, které terapeut v něm svým dotekem probouzí.
Co klient vnímá při terapii?
Každý to má jinak. Obvykle zvláštní vjemy šířící se z místa, kde se terapeut klienta dotýká. Někdo to vnímá jako teplo/chlad, někdo jako proudění nebo pulzaci, někdo jako oblast jinakosti, která se pomalu zvětšuje. Objevují se i překvapivé vjemy daleko od místa doteku, krátké i dlouhé, mohou tlačit, píchat, někdy i lehce bolet nebo trnout, ale je nejlepší vše nechat proběhnout, aniž bychom to chtěli řídit, kontrolovat nebo omezovat. Klient přestává vnímat zvuky zvenku, jako jsou auta, tikot hodin nebo hovor z vedlejší místnosti, velmi často usne. Z hlediska klienta je vše v nejlepším pořádku.
Co se děje s klientem při terapii?
Klientův klid vypíná racionální a emoční mozkovou aktivitu a tělo je řízeno nevědomými přirozenými procesy, jako je hojení, vyrovnávání, přijetí, obnova a regenerace, na které v běžném životě nemáme čas, a které naše civilizace odsunuje nebo ruší v zájmu splnění našeho dílčího cíle (například chceme zaplatit hypotéku, tak si klid nedovolujeme a ani už neumíme ho vyvolat, neznáme ho, nevíme jak vypadá). Pravěký lovec, když šel za svým cílem ulovit kořist, tak se sice choval stejně, ale po lovu si klidu dopřál dostatek. My to neděláme, „lovíme“ vlastně pořád, jedno zda v samoobsluze nebo v práci. Navíc máme mnoho strachů, obav, traumatizujících zážitků nebo situací, na které chceme zapomenout a o kterých už nevíme. Tedy vědomě nevíme, ale tělo si vše pamatuje a ukládá do ložisek po celém těle. Ložisko, odborně nazývané inertní fulcrum, je místo, které je zatvrdlé svalovými stahy následkem nějakého nepříjemného zážitku (traumatu). V průběhu terapie dochází k zesilování různých vjemů jen do chvíle, než je dané ložisko rozvolněno, klient v té chvíli pociťuje krátké uvolnění a zhluboka se nadechne. Lze to přirovnat ke hrázím z naplavených klacků na potoce, kdy voda stoupá tak dlouho, až se hráz protrhne a proud může konečně nerušeně přirozeně proudit. Přesně tak se cítí naše tělo, když se uvolní. Cyklus se může opakovat během terapie několikrát, ale může se stát, že klient si neuvědomuje vůbec nic – i to je v pořádku.
A co doznívání terapie?
Po zhruba 45 minutách terapii ukončím a klient začne zase vnímat své okolí. V těle klienta došlo k malým změnám, které mohou být velmi překvapivé, například člověk najednou jinak došlapuje (ložisko deformovalo dosavadní chůzi), nebo má více energie (udržovat napětí ložiska v těle je energeticky náročné).V těle klienta dochází v období následujícího týdne, dvou k různým následným změnám, vše se nově poskládá, přenastaví. Když použijeme příměr s potokem, tak větší rychlost proudu vyplaví bahno, které se ukládalo jen díky existenci zbytečné hráze (=ložiska), protože v potoce bez hrází voda teče plynule.
Jsou po terapii nějaké reakce?
Mohou být. U každého různé, například rýma, pociťování některých míst, na kterých se pracovalo, spavost, žížnivost, bývají pro klienta překvapivé.
Může klient něco udělat pro sebe v době mezi terapiemi?
Klient může podpořit hojivé procesy dostatečným pitím, pozitivním myšlením nebo tím, že zařadí do svého času chvíle klidu, kdy dovolí svým regeneračním silám pracovat.
Kdy je čas na další terapii?
Po asi dvou týdnech bývá vhodný čas na další terapii. Pravidelnost terapie zesiluje její účinek, tělo už ví dopředu co bude, dá se říci, že se těší ještě před začátkem terapie, která je pak o to hlubší.
Vnímá každý klient terapii stejně?
Vůbec ne. Vnímání a pociťování každého klienta je originální, tedy jiné. V prvních terapiích klienti obecně mívají slabší vjemy dané počáteční nižší schopností klienta se uvolnit, odpoutat se od přemýšlení a prožívaných starostí. Postupem času se vnímání zlepšuje, úměrně tomu, jak kdo sobě dovolí se nekontrolovat, nepřemýšlet, pustit starosti.
Na první terapii jsem vnímal jen takové proudění, vjemy jsem měl na několika místech nohy, něco v ruce. To je všechno? Nemělo by to být nějaké silnější?
Ani ne. Terapie umožňuje velmi jemným silám ve vašem těle se projevit. Že je vnímáte takto je zcela dostatečné, ale můžete je vnímat i jinak.
Jste léčitelka?
Ne. Neléčím, ale podporuji vaše vlastní regenerační procesy. Metoda se řadí mezi jemné masážní techniky.
Když mám nějaký zdravotní problém, mám jít nejdřív za vámi nebo za lékařem?
Jednoznačně za lékařem. Terapie u mne je podpůrná a doplňková, oblast působení je v prevenci nebo následné péči, v podpoře lidí s chronickými problémy. S vaším lékařem budu ráda spolupracovat.
Ví terapeut co přesně dělá?
Ano, i když to zvenku tak nevypadá. Terapeut je školený, vnímá více a jinak, než je klient schopen pochopit, natož sdělit. Vnímá rytmy, vnímá ohniska problému, ložiska, vnímá vaše reakce. Pro vás jako klienta je hlavní to, že vám pomáhám vytvářet chráněný prostor.
Je možné změnit polohu během ošetření?
Jasně! Na začátku jste v pohodlné poloze obvykle na zádech, s nastávajícími maminkami na boku. Můžete svou polohu kdykoliv změnit, pohnout čím chcete, řekněte to dopředu.
Je možné mluvit?
Ano, řekněte kdykoliv co potřebujete. Ticho je ale výrazně lepší. Většinou klienti po chvíli usínají.
Mám mít vypnutý mobil?
Ano, a zkontrolujte to.
Může terapii podstoupit dítě?
Ano, i miminka. Některá traumata vznikají nejen při porodu, ale i při početí nebo v těhotenství. Během terapie je maminka s dítětem.
Kdo terapii řídí?
Vaše tělo. Já jen vnímám, co vaše tělo říká, co ho v dané chvíli nejvíc trápí a pracuji s místem, které to potřebuje.
Kdy platím?
Bankovním převodem před terapií, zapište do zprávy pro příjemce vaše jméno a pošlete mi váš e-mail, kam mám poslat doklad, případně údaje plátce, které chcete mít na dokladu. Hotově ani kartou nejsou platby možné.
Může být na dokladu masáž, kterou mohu uhradit z FKSP firmy?
Ano, terapie je počítaná do jemných masáží a na masáže mám kvalifikaci. Takový doklad zasílám po platbě e-mailem.
Co se stane, když nemohu přijít?
Je mi to líto. Navíc když termín zrušíte, tak se mi málokdy povede ho doobsadit. Proto 50% ceny terapie propadá a 50% vám převedu na váš další termín, takže další termín máte o polovinu levnější.
Může terapie ublížit?
Ne. Terapie vytváří prostor pro to, aby regenerační síly vašeho těla nebyly ničím rušeny a omezovány.